Read Síla zranitelnosti by Brené Brown Free Online


Ebook Síla zranitelnosti by Brené Brown read! Book Title: Síla zranitelnosti
The size of the: 9.45 MB
City - Country: No data
Loaded: 2553 times
Reader ratings: 5.4
The author of the book: Brené Brown
Edition: Návrat domů
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF

Read full description of the books:Každý den zakoušíme nejistotu, ohrožení a emocionální odhalení, které vymezují, co znamená být zranitelný a projevovat velkolepou odvahu. Dr. Brené Brownová vychází ze svého dvanáct let trvajícího průkopnického výzkumu, boří rozšířený mýtus, že zranitelnost znamená slabost, a přináší důkazy o tom, že ve skutečnosti představuje naše nejpřesnější měřítko odvahy.

Tato kniha je určena těm, kdo cítí, že je stud občas svazuje a že s tím chtějí něco dělat. Je určena těm, kdo chtějí poctivě pracovat na kvalitě svých vztahů. Je pro ty, kdo chtějí vychovávat svoje děti k odvaze, otevřenosti, empatii a lásce. Je pro ty, kdo hledají inspiraci, jak žít naplno a s otevřeným srdcem.

Uznání patří člověku, který je skutečně v aréně, jehož tvář hyzdí prach, pot a krev, který chrabře bojuje, znovu a znovu naráží na svoje nedostatky, protože bez chyb a nedostatků se neobejde žádné úsilí, který však ví, co je veliké nadšení a veliká oddanost, který vynakládá své síly na hodnotnou věc, který v tom nejlepším případě zakusí na konci triumf výborného výsledku a který v případě nejhorším, pokud neuspěje, alespoň neuspěje, zatímco projevoval velkolepou odvahu...
Theodore Roosevelt


Download Síla zranitelnosti PDF Síla zranitelnosti PDF
Download Síla zranitelnosti ERUB Síla zranitelnosti PDF
Download Síla zranitelnosti DOC Síla zranitelnosti PDF
Download Síla zranitelnosti TXT Síla zranitelnosti PDFRead information about the author

Ebook Síla zranitelnosti read Online! Dr. Brené Brown is a research professor at the University of Houston where she holds the Huffington Foundation-Brené Brown Endowed Chair at The Graduate College of Social Work.

She has spent the past sixteen years studying courage, vulnerability, shame, and empathy and is the author of three #1 New York Times bestsellers – The Gifts of Imperfection, Daring Greatly, and Rising Strong. Her latest book, Braving the Wilderness: The Quest for True Belonging and The Courage to Stand Alone, will be released Fall 2017.

Brené’s TED talk – The Power of Vulnerability – is one of the top five most viewed TED talks in the world with over 30 million views.

In addition to her research and writing, Brené is the Founder and CEO of BRAVE LEADERS INC – an organization that brings empirically based courage building programs to teams, leaders, entrepreneurs, change makers, and culture shifters.

Brené lives in Houston, Texas, with her husband, Steve, and their children, Ellen and Charlie.


Reviews of the Síla zranitelnosti


AUSTIN

This is a very predictable author. When you get a book for free, you can read it. The intrigue is present, the unbundling is clear.

OWEN

Why do they ask for a phone?

IVY

Now this book is one of my favorites!

CHARLIE

Frankly, double

EMMA

The book caused contradictory feelings!
Add a comment
Download EBOOK Síla zranitelnosti by Brené Brown Online free

PDF: sla-zranitelnosti.pdf Síla zranitelnosti PDF
ERUB: sla-zranitelnosti.epub Síla zranitelnosti ERUB
DOC: sla-zranitelnosti.doc Síla zranitelnosti DOC
TXT: sla-zranitelnosti.txt Síla zranitelnosti TXT