Read Pretorián by Simon Scarrow Free Online


Ebook Pretorián by Simon Scarrow read! Book Title: Pretorián
The size of the: 27.19 MB
City - Country: No data
Loaded: 2743 times
Reader ratings: 5.3
The author of the book: Simon Scarrow
Edition: BB/art
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF

Read full description of the books:Řím roku 50 našeho letopočtu je nebezpečné místo, kde na každém rohu číhá zrada. Navíc ho sužuje palčivý nedostatek obilí, který hrozí vzpourou městské lůzy. Největší hrozbu pro císaře Claudia představují spiklenci, kteří si říkají Osvoboditelé a jejichž baštou je zřejmě pretoriánská garda. Císařský tajemník Narcissus proto povolává do města dva osvědčené veterány římské armády, kteří již bezpočtukrát prokázali svou věrnost panovníkovi: prefekta Catona a centuriona Macrona.
Oba důstojníci mají za úkol připojit se pod falešnými jmény k pretoriánské gardě, jejíž kolonu nedávno přepadli neznámí útočníci a uloupili jí množství stříbra, a proniknout do konspiračních plánů. Jakmile se však začnou prodírat předivem spiklenců, narazí na svého starého nepřítele, který může prozradit, kdo skutečně jsou, a poslat je tak na jistou smrt. Catona a Macrona teď čeká závod s časem, v němž musejí nejen odhalit organizátora celého spiknutí, v němž je víc podivností, než se na první pohled zdá, ale také zachránit své přátelství a životy.


Download Pretorián PDF Pretorián PDF
Download Pretorián ERUB Pretorián PDF
Download Pretorián DOC Pretorián PDF
Download Pretorián TXT Pretorián PDFRead information about the author

Ebook Pretorián read Online! Simon Scarrow is a UK-based author, born in Nigeria, and now living in Norfolk. He completed a master's degree at the University of East Anglia, and, after working at the Inland Revenue, went into teaching as a lecturer at City College, Norwich.

He is best known for his "Eagle" series. This is Roman empire military fiction, starting with the second invasion of Britain, and continuing with subsequent adventures in every corner of the empire. The stories are told through the eyes of two centurions, Macro and Cato.

To date there are fourteen books in the series.


Reviews of the Pretorián


BOBBY

Why do you need to drive a phone?

LUCA

There are clear drawbacks

ROSIE

Fun book for children and their parents

MOHAMMAD

An interesting book, Hard to tear down

LUCY

Frankly, double
Add a comment
Download EBOOK Pretorián by Simon Scarrow Online free

PDF: pretorin.pdf Pretorián PDF
ERUB: pretorin.epub Pretorián ERUB
DOC: pretorin.doc Pretorián DOC
TXT: pretorin.txt Pretorián TXT